535 931 931

Rehabilitacja

Skuteczna rehabilitacja? Tylko wtedy, gdy jest celowana, czyli odpowiada na konkretne dolegliwości Pacjenta. W naszym Centrum lekarz i fizjoterapeuta dobierają zabiegi optymalnie dostosowane do występujących schorzeń.

Skuteczność rehabilitacji zależy od właściwego dobrania zabiegów, a także od rozpoczęcia terapii jak najszybciej. Niestety obecnie okres oczekiwania na zabiegi w przychodni trwa najczęściej zbyt długo. Dlatego też ich efekty są często niezadowalające.

Możemy rozróżnić trzy grupy zabiegów:

I

Fizykoterapia

Fizykoterapia są to bodźce fizykalne, których stymulujący wpływ na organizm wywołuje efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy. W skład zabiegów wchodzą: elektroterapia (galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja, prądy TENS, prąd Träberta, prądy interferencyjne, prądy diadynamiczne), laseroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki, terapia skojarzona (ultradźwięki + prądy).

Fizykoterapia wskazana jest w następujących przypadkach:

- urazy sportowe (skręcenia, złamania, stłuczenia)

- złamania w przebiegu osteoporozy

- profilaktyka zaników mięśniowych

- bóle fantomowe

- bóle mięśni i ścięgien

- zmiany zwyrodnieniowe stawów obwodowych

- zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa

- RZS (Reumatoidalne zapalenie stawów)

- choroba krążków międzykręgowych (dyskopatia)

- rwa kulszowa w stanie ostrym i przewlekłym

- lumbalgia w stanie ostrym i przewlekłym

- nerwobóle

- chondropatia rzepki

- naciągnięcia mięśni

 

II

Osteopatia

Osteopoatia jest gałęzią medycyny, która zajmuje się diagnozą i leczeniem ograniczeń ruchomości stawów oraz tkanek miękkich, co prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych, pochodzących z dysfunkcji narządu ruchu.

Dokładniej, osteopatia znajduje zastosowanie w leczeniu takich dolegliwości jak:

- bóle kręgosłupa i stawów obwodowych, np. zespół bolesnego barku,

- zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa,

- rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna, zapalenie nerwu potylicznego,

- zespół górnego otworu klatki piersiowej,

- urazy i przeciążenia sportowe,

- bóle i zawroty głowy pochodzenia szyjnego,

- napięciowe bóle głowy,

- dolegliwości ze stawu skroniowo-żuchwowego,

- zapalenie zatok.

Jeśli więc dokuczają ci bóle różnego pochodzenia, a lekarz pierwszego kontaktu kwituje, że w tym wieku to normalne, nie daj się zwieść. Bardzo często pacjenci skarżą się na bóle kręgosłupa i stawów, narzekają na zesztywniały kark i bóle głowy, a ponieważ sport stał się modny – również częściej doznają kontuzji. Dlatego zamiast uczyć się żyć z bólem i się do niego przyzwyczajać, lepiej poszukać pomocy, a pomóc może np. osteopata.

Ostaopatia jest również pomocna, gdy pacjent zmaga się z ograniczeniem ruchu (dysfunkcja stawowa). Prawidłowo ruch w stawie zachodzi we wszystkich kierunkach. W następstwie np. niewielkiego urazu dochodzi do wytworzenia bariery ruchowej, a w efekcie zmniejszenia ilości ruchu w którymś kierunku. Leczenie osteopatyczne polega na wykorzystywaniu dźwigni, dzięki którym ogniskuje się na poziomie stawu leczonego. Następnie dzięki odpowiedniej technice bezpośredniej lub pośredniej przechodzi się barierę ruchową, normalizując ruchomość stawu.

Aby wyleczyć powyższe dolegliwości osteopata stosuje różne techniki terapeutyczne. Wśród nich są:

- mobilizacje – delikatne gesty wykonywane w pełnym bądź końcowym zakresie ruchu stawu stosowane w celu poprawy jego jakości

- manipulacje – bezpośrednie techniki służące zwiększeniu zakresu ruchomości stawu za pomocą pchnięcia z wysoką prędkością i małą amplitudą

- techniki energii mięśniowej wg Mitchela – polegają na napięciu izometrycznym odpowiedniej grupy mięśni. Tego rodzaju techniki wywołują zmianę napięcia mięśniowego, pobudzają lokalne krążenie i rozciągają napięte mięśnie oraz eliminują ograniczenia ruchomości.

- terapia powięziowa – jest to szereg odpowiednio dobranych technik manualnych, które w bezpieczny i delikatny sposób normalizują napięcia mięśniowo-powięziowe

 

III

Ćwiczenia indywidualne

Ćwiczenia indywidualne dotyczą jednostek chorobowych wymagających dłuższej rehabilitacji. Są odpowiednie dla pacjentów po wszelkiego typu urazach, incydentach neurologicznych oraz pacjentów geriatrycznych. Rehabilitacja dotyczy pacjentów po:

- urazach sportowych (skręcenia, złamania, zwichnięcia, stłuczenia)

- rekonstrukcji więzadeł (ACL) i ścięgien (ścięgno Achillesa) oraz endoprotezoplastyce stawów

- incydentach neurologicznych ( udary, złamania kręgosłupa, niedowłady)

- zabiegach operacyjnych (mastektomii)

W zależności od dysfunkcji pacjenta przygotowywany jest odpowiedni zestaw ćwiczeń, np. ćwiczenia stabilizacyjne, neurorozwojowe, wzmacniające odpowiednie grupy mięśniowe czy ćwiczenia specjalne: wzmacniające mięśnie dna miednicy.

 

Czym jest fizjoterapia i jak się ma do fizykoterapii?

Fizjoterapia jest to dziedzina, która wykorzystuje reaktywność organizmu na odpowiednie bodźce mechaniczne, termiczne i inne. Specjalistą z zakresu fizjoterapii jest fizjoterapeuta. Fizjoterapia swoje zastosowanie znajduje w ortopedii, neurologii, reumatologii, pediatrii i innych dziedzinach medycyny. Natomiast fizykoterapia jest jedną z metod fizjoterapeutycznych,

Metody fizjoterapeutyczne znajdują swoje zastosowanie w:

- urazach sportowych (skręcenia, złamania, zwichnięcia, stłuczenia)

- stanach po rekonstrukcji więzadeł (ACL) i ścięgien (ścięgno Achillesa) oraz endoprotezoplastyce stawów

- stanach neurologicznych ( udary, złamania kręgosłupa, SM, niedowłady)

- wadach postawy

- bólach i dysfunkcji kręgosłupa (zmiany pourazowe, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe)

Obecnie stosuje się nowoczesne metody fizjoterapeutyczne:

- PNF (proprioceptive neuromuscular facilitation) – opiera się  na przywróceniu prawidłowej funkcji, która utracił chory. Praca jest bezbolesna poprzez wykorzystywanie zdrowych, silnych partii ciała.

- Terapia manualna wg. koncepcji Briana Mulligana – takie leczenie działa bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy

- Kinesiology Taping – jest to metoda, która poprzez działanie sensoryczne plastra zmniejsza dolegliwości bólowe i poprawia mikrokrążenie. Aplikacja poprzedzona jest odpowiednimi testami i oceną układu mięśniowo-powięziowego. Efekt często jest natychmiastowy po założeniu plastra i utrzymuje się po jego zdjęciu.

- Funkcjonalny Taping Powięziowy – jest to innowacyjny sposób redukowania bólu i zwiększania bezbolesnego zakresu ruchomości, który stymuluje prawidłowe wzorce ruchowe oraz umożliwia rehabilitację. Wykorzystywany może być w patologiach mięśniowo-szkieletowych ostrych, podostrych i chronicznych. Efekt przeciwbólowy uzyskiwany jest poprzez obniżenie nadaktywności układu nerwowego. Metoda ta wykorzystywana jest w pozycjach funkcjonalnych, w których pacjent odczuwa dolegliwości.

- Masaż Głęboki – jest to rodzaj masażu, który pozwala na przywrócenie prawidłowego napięcia tkanek miękkich położonych głęboko. Pozwala na efektywną pracę w przypadku przewlekłych napięć w różnych okolicach ciała np.: sztywności karku, wzmożonego napięcia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub bólów stawów.

Aby zwiększyć skuteczność powyższych terapii stosuje się również:

- Rozciąganie – stretching jest jedną z technik przywracających prawidłowe napięcie mięśni. Tylko terapeuta z wiedzą anatomiczną i biomechaniczną jest w stanie w odpowiedni sposób dojść do pozycji właściwej dla każdego mięśnia i zastosować odpowiednią technikę działającą hamująco.

- Fizykoterapia

 

Jakub Pawłowski, fizjoterapeuta