Gdzie szukać pomocy w leczeniu uzależnienia od hazardu

Jak rodzi się uzależnienie

Gry hazardowe to gry na prawdziwe pieniądze. Przyjemność graczom przynosi nie tylko wygrana, ale także sam proces, oczekiwanie wygranej. Człowiek nie jest robotem, dlatego często kieruje się nie tyle rozumem, ale też emocjami i uczuciami, więc jego działania są często irracjonalne. Jest to zrozumiałe. Osoba gra, bo lubi podekscytowanie, gra sprawia jej przyjemność, gracz szuka swojego „szczęścia”. Niestety, wszystko to prowadzi do złych konsekwencji – uzależnienia od hazardu!

Towarzyszącym składnikiem hazardu jest współzależne zachowanie tych, którzy są w pobliżu. Członkowie rodziny są zmuszeni żyć w ciągłym niepokoju i głębokim strachu. Cechą tej sytuacji jest to, że uzależniona osoba wygląda absolutnie adekwatnie: patrząc prosto w oczy, twierdzi, że wszystko jest w porządku, nic się nie dzieje, ale już następnego dnia wszystko powraca na- nowo, osoba uzależniona odczuwa niekontrolowane pragnienie ponownego grania. Osoba nie ma poczucia bezpieczeństwa, stabilności w życiu, wiary w przyszłość.

gdzie znaleźć pomoc dla graczy

Wspólną cechą uzależnionych osób jest nadzieja na wygraną, pragnienie w pewnym momencie czuć się szczęśliwym. Szczególną przyjemność mają ci, którzy wierzą w możliwość szybkiego wzbogacenia się poprzez granie na prawdziwe pieniądze. Mogą to być zarówno bogaci ludzie w elitarnych kasynach, jak i ci, którzy godzinami grają w automaty do gier w internecie i prowadzą monotonne, beznadziejne życie. Co zrobić z graczem, czy istnieje jakieś podejście do niego?

Okresy uzależnienia

Metody leczenia uzależnienia od hazardu zależą od stopnia zaangażowania pacjenta. Istnieją takie etapy:

  • wygranie (po kilku udanych grach osoba zaczyna marzyć o szybkim wzbogaceniu);
  • przegranie (przegrane prowadzą do pojawienia się długów i utraty pracy);
  • przygnębienie (w tym okresie pogarszają się relacje z rodziną i przyjaciółmi, utrata pracy);
  • etap beznadziejności (najbardziej niebezpieczny okres, ponieważ brak terminowej pomocy może prowadzić do najgorszych skutków).

Pasja do hazardu prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Oprócz problemów społecznych osoby uzależnione mają problemy zdrowotne. Po ukończeniu kursu pozbycia się uzależnienia pacjent będzie musiał leczyć nerwice lub depresję. Mogą też wystąpić zaburzenia układu pokarmowego i układu sercowo-naczyniowego.

Leczenie uzależnienia

Po zapoznaniu się z cechami uzależnienia i etapami zaangażowania gracza przejdźmy do znalezienia odpowiedzi na najczęstsze pytanie. Gdzie szukać pomocy w leczeniu uzależnienia od hazardu? Niestety nie ma lekarstwa, które pozwoli na zawsze zapomnieć o hazardowych pragnieniach. Najważniejsze jest to, aby osoba była świadoma swojego problemu i chciała pozbyć się uzależnienia. Gracze często doświadczają nie tylko depresji, ale także poczucia winy. Rozumieją, ile żalu ich hobby przyniosło krewnym i przyjaciołom. Lekarze zawsze mówią, że nie trzeba się wstydzić, tylko prosić o pomoc. Uzależniona osoba jest pacjentem, który potrzebuje nie tylko uwagi bliskich, ale także wsparcia specjalisty, który wie jak pozbyć się uzależnień.

Do leczenia stosuje się różne techniki psychoterapeutyczne. O ich wyborze decyduje specjalista po wstępnej konsultacji.

Kontrowersje wokół pytania, czy po rozpoczęciu terapii należy, nagle przestać grać są nadal na czasie. Czy warto zastosować całkowity zakaz? Odpowiedź na to pytanie powinna być ustalana indywidualnie. W przypadku niektórych klientów ostre odrzucenie może spowodować negatywne podejście do leczenia. I w tym przypadku wysiłki krewnych i specjalistów będą daremne.

Głównym celem leczenia jest maksymalne zaangażowanie pacjenta w proces pozbycia się uzależnienia. Pacjentom zaleca się:

1. Spróbować znaleźć aktywność, która może stać się źródłem przyjemności (pozytywne emocje mogą wyprzeć pasję do hazardu);
2. Pozbyć się nieodpartych pragnień pomoże motywacja, których osiągnięcie odepchnie hazard na drugi plan;
3. Spacery na świeżym powietrzu i sport wzmocnią ciało i przywrócą pozytywny humor;
4. Nie warto odmawiać komunikowania się z krewnymi, ich wsparcie pomoże przejść przez najtrudniejsze etapy leczenia.

Pozbywanie się uzależnienia od hazardu jest szczegółowo omówione na szkoleniach w centrach rehabilitacyjnych. W niektórych przypadkach, wraz z metodami psychologicznymi, konieczne jest stosowanie leków. Zwykle nie można zrezygnować z leków, gdy stopień uzależnienia jest zaawansowany.

Terapia grupowa

Po rozpoznaniu problemu można spróbować też terapii grupowej. Grupy wsparcia to organizacje prowadzone przez osoby o podobnych doświadczeniach. Anonimowi Hazardziści to jedna grupa wsparcia stworzona specjalnie z myślą o osobach mających problemy z hazardem. Grupa zwykle opiera się na podejściu krokowym stosowanym przez inne grupy wsparcia (takie jak anonimowi itd.).

gdzie leczyć hazardzistę

Podsumujemy kroki leczenia:

  • Uświadomić sobie gdzie leży problem.
  • Zrozumieć etapy uzależnienia. Jeśli etap jest krytyczny – pilnie skontaktować się ze specjalistami (psychologowie i psychiatrzy, jeśli to nie pomoże, ośrodki rehabilitacji).
  • Spróbować znaleźć alternatywę dla hazardu.
  • Jeśli problem nadal występuje, spróbować terapii grupowej.
  • Jeśli uzależnienie się rozwija, skonsultować się ze specjalistą i rozpocząć kompleksowe leczenie.

Uzależnienie od hazardu jest uzależnieniem, którego pozbycie się wymaga dużego wysiłków. Niestety, prawie niemożliwe jest samodzielne radzenie sobie z tak nieodpartym pragnieniem. Jeśli zauważysz którąkolwiek z wymienionych w artykule cech u kogoś z rodziny lub znajomych, nie bój się spróbować mu pomóc. Razem znajdzie się sposób na przywrócenie pacjenta do normalnego życia.