Jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu
• Staraj się wspierać uzależnioną od hazardu osobę, ale nie zapominaj o sobie
Żadna osoba na świecie nie ma wrodzonego talentu komunikowania się z uzależnionymi ludźmi. To skomplikowany proces. Zamieszanie powstaje w wyniku samego uzależnienia gracza i wśród ludzi, którzy go otaczają. Trudności w porozumiewaniu się z uzależnionym pojawiają się, gdy sam pozwalasz mu kontynuować uzależnienie. Jednocześnie uzależniony komplikuje sytuację swoimi kłamstwami i niechęcią do przyznania się do istniejącego problemu. Zmiana sposobu komunikacji może początkiem zmian.
• Bądź miły dla uzależnionej osoby
Okazuj troskę swoim zachowaniem – mów z uprzejmością i współczuciem. To jest sekretny składnik przepisu na właściwe podejście i kontakt z uzależnionym.
• Daj mu okazję do zabrania głosu
Niezależnie od tego, jakie masz zdanie, uzależniony będzie bardziej skłonny zaufać Ci tylko wtedy, gdy będziesz go słuchać bez przerywania lub wyrażania krytyki i potępienia. Nawet jeśli zasadniczo nie zgadzasz się z jego zachowaniem, uzależnienie nie pojawia się od zera. Spróbuj dowiedzieć się więcej o przyczynach uzależnienia z perspektywy samego uzależnionego.
• Bądź konsekwentny
Jeśli masz bliskie relacje z uzależnioną osobą, bądź odpowiedzialny za swoje słowa i czyny. Nie pozwól im się rozchodzić w różnych kierunkach. W przeciwnym razie osoba uzależniona nie będzie w stanie zrozumieć, czego chcesz. Na przykład nie może być takim, że mówisz mężowi, że jest uzależniony, a następnie oferujesz mu grę w automaty do gier, ale tylko ostatni raz, to nie ma sensu.
• Staraj się mówić wyraźnie czego oczekujesz, żadnych nieprzewidywalnych zmian
Uzależnione osoby mogą być bardzo nieprzewidywalne w swoich słowach i czynach, ale dobry wizualny przykład pomoże im wprowadzić właściwą drogę. Przewidywalność pomaga uzależnionemu od hazardu, niespodzianki kładą na nich znaczny stres i popychają ich do złych działań.
• Okazuj bezwarunkową miłość i troskę
Pozwól uzależnionemu poczuć, że nadal go kochasz i troszczysz się o niego, pomimo uzależnienia. Jeśli tak nie jest, to przynajmniej okazuj zaniepokojenie, aby pomóc mu poradzić sobie z uzależnieniem. Nie oznacza to, że musisz poddawać się – poinformuj uzależnionego, że nie jesteś gotowy pogodzić się z jego uzależnieniem, spróbuj wyznaczyć granice i być wiernym swojemu słowu. Puste zagrożenia nie pomogą. Ważne jest ustanowienie nowych zasad i limitów dotyczących zachowań związanych z hazardem.
• Utrzymaj chęć zmiany
Pozwól osobie uzależnionej zrozumieć, że jesteś gotów wesprzyj ją na wszystkich etapach leczenia, na przykład pójdź z nią do kliniki lub do psychoterapeuty. Może takie wsparcie pomoże w końcu pokonać uzależnienie.
• Niech uzależniona osoba sama wybierze swoją drogę
Oczywiście w odniesieniu do rzeczy niedopuszczalnych musisz być stanowczy. W żadnym wypadku nie należy zezwalać na takie rzeczy, jak na przykład granie w domu z kolegami na prawdziwe pieniądze. Jednak w odniesieniu do zmian, których wszyscy potrzebują, pozwól uzależnionej osobie wybrać własną drogę. Zaoferuj swoją pomoc w sposobie, który uzależniony zrozumie, bez presji i wskazówek. Pozwól „pacjentowi” wybrać swoją metodę leczenia.
• Nie zapomnij poszukać informacji, jak prawidłowo pomagać uzależnionej osobie
Wiele osób wstydzi się swojego uzależnienia, boi się rodziny. Jest to jeden z największych powodów, dla których osoby uzależnione boją się szukać pomocy. Zaoferuj osobie uzależnionej pomoc w szukaniu niezbędnych informacji. Jeśli uzależniona osoba odmawia, spróbuj znaleźć pomoc samodzielnie i samemu zaangażować się w proces leczenia. Pozwoli ci to poradzić sobie z sytuacją, poprawić samopoczucie i nastrój. Twój przykład może skłonić uzależnionego do podobnych działań w stosunku do siebie.
Zanim zdecydujesz się na rozmowę z uzależnioną osobą, aby zaplanować potencjalne rozwiązania problemu wykonaj następujące cztery podstawowe kroki:
1. Zdefiniuj problem.
2. Wymień jak najwięcej możliwych rozwiązań . Zapisz nawet te pomysły, które wydają się niemożliwe do zrealizowania. Rozwiązaniem mogą być czasem kreatywne pomysły. (Ten krok jest często nazywany „burzą mózgów”).
3. Teraz spójrz na swoją listę i przekreśl sugestie, które w ogóle ci się nie podobają. Spójrz na pozostałe i wybierz najbardziej prawdopodobne rozwiązania. Następnie uszereguj je w kolejności preferencji.
4. Wypróbuj jedną strategię i sprawdź, czy działa. Jeśli nie działa, wypróbuj następną z listy. Próbuj, aż ci się uda. Może być konieczne powrócenie do kroku 2 i wznowienie „burzy mózgów” z udziałem znajomych, członków rodziny lub specjalistów.
Pamiętaj, że jeśli rozmowa z uzależnioną osobą nie daje żadnych efektów, być może będziesz musiał zwrócić się o pomoc do specjalistów. Jeśli i tak jesteś już w trakcie leczenia, skorzystaj z tych samych wskazówek powyżej dotyczących komunikacji z osobą uzależnioną.