Objawy uzależnienia od hazardu

Skąd się bierze uzależnienie od hazardu

POZIOMY UZALEŻNIENIA

0. Brak uzależnienia od hazardu (gracz społeczny). Gra jest zdeterminowana zainteresowaniem poznawczym i służy do rozrywki, odpoczynku, relaksu, oderwania się od problemów (rodzinnych, osobistych, w pracy itd.).

1. Niski poziom uzależnienia od hazardu. Walka z motywami nie jest znacząca, silna wola odrzucenia gry przeważa ze słabą chęcią grania. Osoba nie traci pieniędzy na początku gry. Sesje gry są krótkie. Stawki są małe, ale mogą rosnąć. Wygrane i straty są drobne.

2. Średni poziom uzależnienia. Walka motywów „grać – nie grać” jest dość wyraźna. Z reguły częściej osoba nie może zabronić sobie gry. Podniecenie jest słabo kontrolowane. Straty są większe niż wygrane. Wydłużają się sesje gry, coraz częstsze są wycieczki do kasyn. Gracz zdobywa, doświadczenie uzależniając się, w międzyczasie buduje swoje systemy gry, proces gry jest coraz bardziej otoczony rytuałami, przesądami, gracz zaczyna marzyć o wygranych, widzi swoje ulubione, szczęśliwe kombinacje liczb lub obrazy we śnie, wszędzie zauważają je w życiu codziennym (na tablicach samochodów itp.)

prawdziwe objawy hazardu

3. Wyraźny poziom uzależnienia. Całkowity brak motywów walki z uzależnieniem. Gracz jest gotowy do gry codziennie, może przegrać dowolną ilość gotówki. Jest widoczna zmiana podejścia do pieniędzy: tracąc swoje znaczenie i nie są już postrzegane jako banknoty, za które można kupić wszystko, ale jako zwykłe kawałki papieru. Pieniądze – to symbol gry: gotówka jest utożsamiana tylko z grą, z możliwością gry, i to jest główna cecha wyraźnego poziomu uzależnienia. Całkowita utrata kontroli nad swoim zachowaniem.

Uzależnienie od hazardu objawy

Uzależnienie od hazardu jest czasem nazywane „ukrytą chorobą”, ponieważ nie ma oczywistych fizycznych objawów uzależnienia (w porównaniu do narkotyków i alkoholizmu). Gracze zwykle zaprzeczają lub minimalizują swój problem. Ponadto starają się ukryć fakt, że grają. Na przykład problem polega na tym, że gracze często oddalają się od swoich bliskich, grają po cichu, kradną i kłamią na temat tego, gdzie byli i co robili.

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu :

1. Wszystkie przemyślenia osoby dotyczą wyłącznie gry (analiza poprzednich gier, planowanie najbliższego zakładu, poszukiwania pieniędzy na grę).
2. Silne pobudzenie psychiczne podczas gry.
3. Stały wzrost ryzyka w grze losowej.
4. Zakończenie gry powoduje gniew, niepokój, irytację.
5. Próby „nieangażowania się” w hazard nie prowadzą do sukcesu.

Objawy uzależnienia od hazardu

• Nieuzasadniony gniew, nadmierna drażliwość.
• Apatia
• Nerwowość i drażliwość
• Brak samokontroli
• Nieodparta chęć ciągłej gry

Według ostatnich badań, uzależnieni gracze to:

  • Pięć razy częściej mężczyźni niż kobiety.
  • Bardziej prawdopodobne jest, że taka osoba będzie bezrobotna, na studiach lub na emeryturze.
  • Najprawdopodobniej będą w wieku od 25 do 34 lat (jeśli mężczyźni).
  • Bardziej prawdopodobnie występują oznaki złego stanu zdrowia psychicznego.
  • Bardziej prawdopodobnie występują oznaki słabego samopoczucia.

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu

Poniżej znajduje się lista 13 pytań, na które należy odpowiedzieć sobie, aby określić potencjalne uzałeżnienie.

1. Czy przegrywałeś kiedykolwiek dużo pieniędzy?
2. Czy kiedykolwiek pożyczyłeś środki na gry hazardowe?
3. Czy regularnie przekraczasz ustawiony przez siebie limit czasowy lub limit finansowy?
4. Czy kiedykolwiek próbowałeś zdobyć pieniądze na grę nielegalnie?
5. Czy cały czas myślisz o grach hazardowych?
6. Czy robisz się niespokojny i agresywny, kiedy nie możesz grać?
7. Czy życie codzienne wydaje ci się nieciekawe w porównaniu do hazardu?
8. Czy ukrywasz przed rodziną, jak często grasz i ile przegrywasz?
9. Czy po grze odczuwasz wyrzuty sumienia?
10. Czy grasz, aby poprawić swój humor i uciec od problemów?
11. Czy twoja gra doprowadza do konfliktów w twojej rodzinie?
12. Czy kiedykolwiek opuściłeś pracę / naukę, aby wydać
czas na hazard?
13. Czy kiedykolwiek myślałeś o samobójstwie lub próbowałeś popełnić samobójstwo z powodu hazardu?

Jeśli odpowiedź na większość z tych pytań to „tak”, zalecamy rozpoczęcie terapii w celu pozbycia się uzależnienia od hazardu.

objawy hazardu

Co zrobić, jeśli istnieje uzależnienie od gier?

Od początku warto dowiedzieć się, czy naprawdę chodzi o uzależnienie od hazardu, które już dotarło do stadium choroby. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby opracować program terapeutyczny. Bardzo ważne jest, aby dokładnie określić rolę, jaką hazard ma dla pacjenta, omówić przyczyny zmiany myślenia i opracować program leczenia, aby zapobiec powtórzeniu się danej sytuacji. Konieczna jest praca nad wszystkimi dotkniętymi obszarami życia gracza (naruszenie regulacji wartości, naruszenie uczuć i doświadczeń, problemy w relacjach międzyludzkich i relacjach w zespole; równie ważne w takiej sytuacji jest rozwiązanie problemów związanych z długami pieniężnymi pacjenta, może być konieczne opracowanie programu zwrotu długów pieniężnych). Jeżeli uzależniona osoba sama dąży do rozwiązania swojego problemu, niewątpliwie uda się pokonać tę dolegliwość.